Pigmentové škvrny, alebo pigmentové fľaky sú dôsledkom nadmernej tvorby melanínu – čiže kožného pigmentu. Pigmentácie vo väčšine prípadov nie sú zo zdravotného hľadiska nebezpečné. Je potrebné ich sledovať a v prípade zmien vyšetriť dermatológom. Vznikajú na rôznych častiach tela, najviac však na tvári, dekolte, chrbte, rukách. Práve toto sú miesta, ktoré sú viditeľné a klientom vadia z estetického hľadiska. Ich tvar a odtieň môže byť rôzny, od bledo hnedých až po tmavé hnedé až čierne. Pigmentácie môžu byť plošné škvrny tzv. Melasma, alebo lokalizované v určitom rozsahu a tvare tzv. pehy, alebo starecké fľaky.
Vznik pigmentácií a prevencia
Vznik pigmentácií je ovplyvnený vonkajšími aj vnútornými faktormi. Vonkajšie sú napríklad pôsobenie slnečného žiarenia, opaľovanie v soláriu, ale aj pôsobením niektorých chemických prvkov obsiahnutých v kozmetike. Vnútorné faktory sa myslia najmä hormonálne, ktoré sú ovplyvnené hormonálnymi zmenami organizmu počas života. Je to napríklad užívanie hormonálnej antikoncepcie, niektorých hormonálnych liekov, tehotenstvo, menopauza. Pigmentácie sú aj dôsledok ochorení, napríklad ochorenia pečene, štítnej žľazy. Vyskytujú sa častejšie s pribúdajúcim vekom. Vplyvom vyššie popísaných faktorov sa môžu tvoriť počas celého života. Veľmi negatívny vplyv má opaľovanie a preto nie je vhodný intenzívny pobyt na slnku. Ako prevencia vzniku pigmentácií, ale aj pre dlhodobé udržanie efektu po odstránení pigmentácií, sa odporúča používať ochranné krémy s vysokým UV faktorom najmä pri pobytoch na horách, pri mori a v lete. Počas ostatných mesiacov v roku sa odporúča používanie make- upu a pleťových krémov s UV ochranou, alebo opaľovacie krémy s UV faktorom.
Možnosti odstránenia pigmentácií
Estetická medicína dnes ponúka veľmi účinné a miniinvazívne laserové metódy. Laserové odstránenie pigmentácií je momentálne najúčinnejšia a najšetrnejšia metóda všade vo svete. Po ošetrení neostáva poškodenie pleti ako po niektorých dermatologických výkonoch a peelingoch. Účinnosť laserového zákroku je závislá od toho, akým kvalitným laserom sa zákrok vykonáva a či sa vykoná potrebný počet ošetrení. Pred zákrokom lekár vykoná vyšetrenie pigmentácie, aby si preveril typ pigmentácie.
Lokálne odstránenie pigmentácií laserom frakčným CO2 laserom
Na keratotické pigmentácie používame ošetrenie frakčným CO2 laserom SmartXide² značky DEKA. Po ošetrení ostanú mikroskopické chrastičky, ktoré sa do 5 dní odlupnú. Na pokožke po zákroku ostávajú červené miesta, po prehojení neostávajú žiadne fľaky. Zákrok nie je dobre znesiteľný. Pred zákrokom sa aplikuje na miesto ošetrenia anestetický krém. Niekedy je potrebné pre optimálny výsledok zákrok opakovať ešte raz, dva krát.
Odstránenie pigmentácií s omladením pleti – resurfacingom frakčným CO2 laserom
Ideálnym riešením je zákrok frakčným CO2 laserom. Ak sa rozhodnete ošetrenie frakčným laserom aplikovať na celú tvár, krk, dekolt alebo ruky, dosiahnete výrazný efekt omladenia pleti, odstránenia drobných vrások, pigmentácií, žiliek, rozšírených pórov, farebné zjednotenie pleti, naštartuje sa tvorba kolagénu. Zákrok je multiúčinný a vhodný na všetky typy pleti. Viac informácií o tomto zákroku môžete nájsť TU.