Mastopexia a redukcia prsníkov

Operačné zákroky pre skrášlenie a zlepšenie stavu prsníkov sú:

Zmenšenie prsníkov – redukčná mammaplastika

Problémom je nadbytok tkaniva, nadmerné a ťažké prsníky s poklesom.Riešením je zmenšenie prsníkov chirurgicky s cieľom zlepšenia celkových proporcií prsníkov. Táto operácia spočíva v odstránení nabytku prsníkovej žľazy a jej modelácii, odstránení nabytku kože a úprave prsníkového dvorca, tzv. areoly. 

Lifting poklesnutých prsníkov – mastopexia

Problémom je strata objemu a pokles prsníkov, tzv. ptotické prsníky. Čiže nadbytok kože po nadmernom schudnutí, po tehotenstve a ukončení kojenia, alebo vyšším vekom a stráty objemu prsníkov s poklesom. Súčasťou operačného zákroku je úprava bradavkového komplexu, ktorý je ovplyvnený zmenami na prsníkoch.To znamená, že úpravou prsníkov sa musia posunúť vyššie bradavky a dvorce.Pre rozsah operačných úprav sa rozhodne operatér podľa toho, do akej miery sa zmenili proporcie a nastal pokles prsníkov.

Pre koho je vhodná úprava prsníkov

Vhodný vek na operáciu prsníkov je po 18 roku života, resp. odporúčame vek po 20.roku života. V tomto období je už predpoklad ukončenia fyzického rastu, ktorý tvar a veľkosť prsníkov ovplyvňuje. Pokiaľ plánujete tehotenstvo, odporúčame zákrok odložiť na obdobie po ukončení dojčenia. Tehotenstvo a dojčenie spôsobuje zväčšenie prsnej žľazy, zmeny celkových proporcií prsníkov. Tieto zmeny, môžu narušiť samotný estetický efekt zákroku a viedol by s najväčšou pravdepodobnosťou ku neskoršej reoperácii, čiže opätovnej úprave prsníkov. Predpokladom k operačnému výkonu je vyhovujúci zdravotný a vyrovnaný psychický stav klientky. Indikáciu k výkonu a rozhodnutie či sa jedná o mastopexiu alebo redukčnú mammaplastiku posúdi plastický chirurg po vykonaní prehliadky klientky na konzultácii. 

Príprava na operáciu

Jedná sa o chirurgický zákrok v celkovej anestézii. Preto je potrebná fyzická aj psychická príprava na tento zákrok. Všeobecné informácie o predoperačnom, internom vyšetrení a pokyny k hospitalizácii nájdete v Otázkach a odpovediach – FAQ

Najvhodnejším obdobím pre zákrok je prvý týždeň po menštruácii, kedy sú prsia menej prekrvené a tkanivo nezadržiava vodu v dôsledku hormonálnych vplyvov. Pred operáciou odporúčame vysadiť užívanie hormonálnej antikoncepcie, a to minimálne 1 až  2 mesiace pred zákrokom. V prípade dojčenia sa vyžaduje viac ako 6 mesačná prestávka medzi posledným dojčením a operačným zákrokom.

Priebeh operácie

Operácia prebieha v celkovej anestézii a trvá v priemere od 2 až do 3 hodín podľa rozsahu zákroku. Tesne pred operáciou sa zakreslia plánované operačné rezy, ktoré sú najčastejšie vedené v tvare ,,kotvy,, a okolo bradaviek v tvare kruhu. Techniku operačného výkonu si volí plastický chirurg podľa nálezu a rozsahu zákroku pre docielenie čo najlepšieho efektu. Vymodeluje sa nový tvar prsníka, odstráni sa nadbytočné tkanivo, tuk a koža. Bradavka a dvorec sú počas celej operácie ponechané na tzv. stopke. Tá zabezpečuje výživu bradavky. Následne sa bradavka umiestni v novej polohe. Rezy sa zošijú vstrebateľnými stehmi, ktoré sa vstrebú zvyčajne do 14 dní po operácii. Pri operácií sa zavedú do rán drény na odvádzanie krvácania. Drény sa odstránia zvyčajne do 24 hodín po operácii. Po zahojení ostávajú jazvy okolo dvorca a smerom kolmo nadol, čo pripomína tvar lízanky, alebo v tvare kotvy v podprsníkovej ryhe.

Pooperačný režim a obmedzenia

Po zákroku je potrebná hospitalizácia do nasledujúceho dňa, maximálne dva dni. Po operácii sa podávajú lieky na tlmenie bolesti. Platia základné pravidlá dodržiavania pooperačného kľudu na lôžku. Po 24 hodinách, ak sa nevyskytnú komplikácie (v podobe krvácania alebo iné pooperačné komplikácie) sa odstránia drény a klientka je prepustená do domácej liečby. Je potrebný doprovod po prepustení z kliniky a veľmi šetrná preprava domov. 

Aby nenastali komplikácie v podobe krvácania a zhoršeného hojenia, je nutné dodržiavať prísny kľudový režim aj po príchode domov a to po dobu 2 týždňov. Po zákroku je nutné nosenie kompresívnej podprsenky minimálne počas 4 až  6 týždňov po operácii. Po tomto období možno prejsť k noseniu bežnej podprsenky minimálne po dobu 6 až 12 mesiacov. V prípade športových aktivít je potrebné začať postupne a až po min. 6 týždňoch po operácii. Pri športových aktivitách sa odporúča stále nosenie pevnej podprsenky. Prvých 6 mesiacov je nutné vyhnúť sa športovým aktivitám pri ktorých sa nadmerne namáha prsný sval a kde sa veľa skáče.

Aké sú možné komplikácie

Klientkám sa po redukcii a mastopexii prsníkov uľaví po fyzickej, ale aj po psychickej stránke. Tento zákrok považujú za dobre znesiteľný s výborným výsledkom a zlepšením celkovej kvality života. Hodnotia úpravu prsníkov ako pozitívne rozhodnutie pre ktoré by sa opäť rozhodli. Mnohým komplikáciam môžu predísť samotné klientky tým, ako dodržiavajú pooperačný režim. 

 Tak ako pri každom chirugickom zákroku, aj pri redukcii prsníkov a mastopexii existujú riziká komplikácii a to aj napriek maximálnemu úsiliu a praxi operatéra. Zo skúsenosti vieme povedať, že klientky majú zvyčajne bezproblémový priebeh hojenia a rekonvalescencie. Priebeh hojenia a samotný estetický výsledok ovplyvňujú aj samotné klientky tým, ako dodržujú pooperačný režim a pokyny lekára. To ovplyvní aj konečný estetický efekt. Avšak treba rátať s tým, že hojenie je ovplyvnené aj genetikou, zdravotným stavom a vekom, či klientka fajčí a podobne. 

Treba si uvedomiť, že reakcia organizmu na anestéziu a chirurgický zákrok je individuálna a niekedy ťažko predvídateľná. Medzi komplikácie prvých dní po operácii je krvácanie alebo komplikované hojenie, ktoré najčastejšie vzniká nedodržaním pooperačného režimu a pokynov lekára. Organizmus môže ragovať sťaženým hojením a preto sa niekedy môžu vytvoriť výraznejšie jazvy. Zriedkavo je možný v miestach zákroku vznik cysty vyplnené tekutinou alebo vzduchom. Ďalšie možné komplikácie sú zmeny pigmentácie bradavky a dvorca, prípadná asymetria prsníkov, asymetrická poloha bradaviek. Je to dané nielen priebehom hojenia ale aj samotnými anatomickými danosťami tela klientky. Možnou komplikáciou je znížená/ zvýšená citlivosť bradaviek. 

Zriedkavým javom je odumretie bradavky a dvorca spôsobené prerušením ich prekrvenia. V takýchto prípadoch sa dá uskutočniť chirurgická rekonštrukcia bradavky a dvorca pomocou kožných štepov odobratých z iných miest na tele. 

Ďalšou komplikáciou môže byť znížená schopnosť dojčenia, pretože dochádza k odstráneniu časti mliečnej žľazy a porušeniu mliekovodov. Aj preto sa odporúča počkať s redukciou  prsníkov po tehotenstve a dojčení.

Ďalšie zákroky pre skrášlenie prsníkov:

Zväčšenie prsníkov – augmentácia

Pre viac info o konkrétnych cenách zákrokov,
navštívte náš cenník

Cenník

Neváhajte a objednajte si
konzultáciu u nás

objednať konzultáciu

Essur Clinic s.r.o.

Sládkovičova 23
Banská Bystrica, Slovensko

Otváracie hodiny:

Pondelok: 8.00 – 17.00
Utorok – Piatok: 9.00 – 18.00
Sobota – Nedeľa: zatvorené

+421 911 015 544
048 / 416 40 85
© 2024 Essur Clinic