Otoplastika – korekcia odstávajúcich ušníc

Otoplastika je chirurgický zákrok pri ktorom sa vykoná odstránenie odstávajúcich ušníc, prípadne korekcia jednej odstávajúcej ušnice. Je možné upraviť aj vrodené alebo získané deformity ušnice, korekcia tvaru ušnice. Otoplastika je vhodná pre deti, dospievajúcich aj dospelých.

Dospelá osoba

Zákrok je pomerne nenáročný, nie je určená žiadna kontraindikácia okrem vážnych zdravotných a psychických diagnóz, ktoré by mohli komplikovať samotný operačný výkon a pooperačné hojenie. U dospelých ľudí a dospievajúcej mládeže sa robí otoplastika v lokálnej anestézii. Samotný zákrok s prípravou trvá zhruba 90 minúť, je to však individuálne podľa toho, aký je rozsah zákroku. 

Deti a dospievajúca mládež

U detí je odporúčaná veková hranica pre otoplastiku až od 5-6 rokov. Zákrok sa v tomto veku vykonáva v celkovej anestézii. Veková hranica je tiež určená s prihliadnutím na predpokladanú psychickú vyzretosť dieťa, ktorá ovplyvňuje spoluprácu deťaťa, či už pred alebo po operácii. Dieťa musí zvládnuť rešpektovať pooperačný režim. Čím vyšší vek, tým si lepšie dieťa uvedomuje, že musí po zákroku nosiť bandáž a čelenku. Vyžaduje si to dávku disciplíny od dieťaťa aj od rodičov. 

Najčastejšie sa stretávame s tým, že s operáciou uší vyčkajú rodičia do 10-12 rokov veku dieťaťa. V tomto veku si deti všímajú svoj výzor, približujú sa k pubertálnemu obdobiu. Preto odstávanie uší u nich spôsobuje aj sociálne a následne psychycké traumy. Väčšinou sa dieťa samé dožaduje operačného riešenia. Výhodou je, že už dokáže zniesť operáciu v lokálnej anestézii, spolupracuje s chirurgom a vďaka silnej motivácii a určitej vyzretosti dokáže aj dodržať pooperačný režim. 

Príprava pred zákrokom

Pred zákrokom v lokálnej anestézii je potrebné predoperačné vyšetrenie krvi. V prípade celkovej anestézie je potrebné interné predoperačné vyšetrenie. U niektorých ôsôb je vzhľadom na zdravotný stav, alebo liečbu potrebná individuálna príprava. Je nutné, aby klient nikdy nezatajil na konzultácii s operatérom svoj zdravotný, psychický stav, alergie, lieky ktoré berie. Viac všeobecných informácii nájdete v Otázkach a odpovediach – FAQ

U detí pred zákrokom v lokálnej anestézii je potrebné absolvovať pediatrické predoperačné vyšetrenie, vrátane odberu krvi. Pri celkovej anestézii je potrebné aj kompletné interné predoperačné vyšetrenie. Pri konzultácii sú rodičia informovaní, aké vyšetrenia musia absolvovať. 

Priebeh zákroku a možné komplikácie

Operačný postup pri otoplastike spočíva v tom, že sa vedie rez za ušnicou v ohybe. Cieľom je redukcia a úprava chrupavky, ktorá spôsobuje neestetické odstávanie ušníc. Na záver operácie sa ušnice šijú niekoľkými stehmi a fixujú. Ešte na operačnej sále sa založí sa tzv. bandáž. Jej funkciou je udržať ranu v čistote a fixovať ušnice počas prvých dní hojenia. Zároveň chráni pred neželanou fyzickou manipuláciou, ktorá by spôsobila spätné odskočenie ušnice. Najčastejšie k tomu dochádza mechanickým pôsobením napríklad v spánku, pri česaní a pod.

Pri otoplastike sa počas zákroku nevyskytujú časté komplikácie. Občasne je to zvýšené krvácanie. Zriedkavo je to precitlivelosť jedinca na bolesť, ak má veľmi nízky prah bolestivosti, alebo ak nie je dobre psychicky nastavený na zákrok ( najčastejšie deti). Vtedy zákrok časovo trvá o niečo dlhšie a vyžaduje si špeciálny prístup zdravotníckeho personálu. 

Hojenie a bezprostredný pooperačný režim

Po zákroku môže byť prvých 24 hodín bolestivých, ale dá sa to zvládnuť bežnými analgetikami. Klienti bolesť popisujú ako zvládnuteľnú. Bolesť ustupuje po 1. dni. Je potrebný kľudový režim, aby mohlo prebiehať správne hojenie bez krvácania. Po týždni sa pri kontrole bandáž zloží, skontroluje sa hojenie. Dôležité je, aby sa nasledujúce dni dodržiavala hygiena. O starostlivosti a hygiene poučí klienta alebo rodiča operatér. Po zložení bandáže, asi po 7-8 dňoch sa môžu opatrne umyť vlasy. Za uchom je dôležité dodržiavať hygienu, čo znamená udržiavať za uchom sucho. Ráno a večer, alebo aj počas dňa si za uchom pretierať suchou vatičkou. Po zložení bandáže sa môžu robiť repíkové obklady, ale len tak, aby koža neostala rozmočená. Následne poutierať vatičkou za uchom, aby ostała koža v suchu. Podstatné pri pooperačnej hygiene je, že miesto za uchom sa udržuje suché a čisté. Je nutné minimálne dva týdne po zákroku a sňatí bandáže nosit elastickú čelenku. Tá vyvíja čiastočný tlak na ušnice a chráni ich. Je to z dôvodu, aby nedošlo nechtiac k úkonu, ktorý by viedol k poškodeniu krehkej ušnice a následne k jej odskočeniu. Šport sa odporúča najskôr o 3 týždne po zákroku. Do práce je možný návrať po týždni, pri fyzicky namáhavej práci po dvoch týždňoch. 

Ďalšia starostlivosť o ušnice a jazvy

Po zahojení nie sú jazvy, za normálnych okolností, viditeľné. To však za predpokladu, že je dodržaný pooperačný režim a správne ošetrenie ušníc nasledujúce týždne. U osôb so sklonom k hojeniu jazvením, môžu byť  viditeľnejšie a hrubšie jazvy. Keď jazva vyzrie, tak sa čiastočne stav upraví. Dokorigovať jazvu je možné napríklad laserom. 

Najčastejšie pooperačné komplikácie nastávajú, keď sa rana zahojí a jedinec sa vráti do bežného života. Začne pracovať, cvičiť, robiť domáce práce, tancovať, chodiť do školy atď. Pred mechanickým pôsobením je nutné chrániť ušnice nie len prvé týždne, ale niekoľko mesiacov po zákroku. Ideálne je nosiť na tieto aktivity ohlávku, elastickú čelenku alebo čiapku. Odporúčame ju zakladať aj na spánok, pretože v noci často dôjde k zaležaniu ušnice, alebo mechanickému pôsobeniu. Tkanivá sú síce zhojené, ale ešte stále veľmi krehké. Chrupavka je citlivá na takéto pôsobenie aj niekoľko mesiacov, navyše má svoju ,,pamäť,, a má tendenciu ,,odskočiť,, späť do neželaného postavenia. Používanie elastickej čelenky nie je až tak obmedzujúce a má veľký význam pre úspešný estetický výsledok, ktorý vie samotný jedinec týmto ovplyvniť.

Preplatenie zákroku poisťovňou 

Otoplastiku u detí prepláca zdravotná poisťovňa. Podmienkou však je doporučenie zákroku od psychológa. Je potrebné vybaviť súhlas poisťovne o preplatenie nákladov ešte pred samotným zákrokom. Po odsúhlasení a po vykonaní zákroku, doručíte faktúru a doklad o zaplatení do svojej zdravotnej poisťovne. Väčšinou sa nejedná o preplatenie všetkých nákladov, ktoré sú zaplatené na súkromnej klinike. Treba sa pripraviť aj na to, že celý administratívny proces trvá pár týždňov. U dospelých osôb je otoplastika považovaná za estetický výkon a klienti si zákrok platia z vlastných finančných zdrojov. 

Pre viac info o konkrétnych cenách zákrokov,
navštívte náš cenník

Cenník

Neváhajte a objednajte si
konzultáciu u nás

objednať konzultáciu

Essur Clinic s.r.o.

Sládkovičova 23
Banská Bystrica, Slovensko

Otváracie hodiny:

Pondelok: 8.00 – 17.00
Utorok – Piatok: 9.00 – 18.00
Sobota – Nedeľa: zatvorené

+421 911 015 544
048 / 416 40 85
© 2024 Essur Clinic