Odstránenie žiliek / rozšírených cievok

Rozšírené cievky ( alebo tzv. žilky) najčastejšie postihujú oblasť tváre a to líca, bradu a okolie nosa, nos. Na tele sa vyskytujú najčastejšie na dekolte, stehnách a lýtkach ale môžu sa vyskytnúť aj na iných miestach. Zvyčajne sa vyskytujú v skupinke alebo jednotlivo. Postihujú všetky vekové kategórie, rovnako ženy aj mužov. 

Čím sú spôsobené? 

Výskyt cievok môže byť spôsobený vnútornými aj vonkajšími faktormi. 

Vnútorné faktory sú genetická predispozícia, hormonálne zmeny, niektoré chronické ochorenia.Vonkajšie faktory sú časté opaľovanie, vystavovanie pokožky extrémnym výkyvom počasia ako je silný mráz, vietor alebo silné slnečné žiarenie, užívanie hormónov a niektorých liekov, požívanie alkoholu, fajčenie, nesprávne stravovanie a obezita a pod. Celkovo výskyt cievok výrazne ovplyvňuje nevhodný životný štýl. Ďalej to môže byť aj dôsledok nevhodného ošetrovania pleti a jej mechanické poškodenie, napríklad nešetrné kozmetické ošetrenie, opakované peelingy a pod.

Spôsob odstránenia cievok

V modernej medicíne sa na odstránenie cievok využíva laseroterapia. Je to ambulantné ošetrenie, presne lokalizované na miesto kde sa cievky vyskytujú. V Essur clinic používame na odstránenie cievok špičkový laser renomovanej spoločnosti DEKA MOTUS AY  (NdYAG). Je to vysoko výkonný, bezpečný a kvalitný laser. 

Príprava a priebeh zákroku

Pred zákrokom je dôležité, aby pokožka nebola čerstvo opálená. Preto je vhodné tento zákrok vykonávať v jesenných, zimných a jarných mesiacoch. 

Lekár na dané miesto nasmeruje hlavicu lasera. Steny cievky sa zahrejú na niekoľko sekúnd pôsobením maximálneho tepla, čím sa v nej zastavuje krvný tok. Tak sa docieli vstrebanie cievky, ktoré ale nie je okamžité, vstrebáva sa postupne týždeň až dva. Výkon prebieha v lokálnej anestézii po ktorom môže byť pár hodín pokožka jemne podráždená, začervenaná. Samotné cievky kým sa nevstrebú, tak sú stmavnuté, dokonca sa môže na niekoľko dní zdať, že sú po zákroku výraznejšie tmavšie než pred zákrokom. Je to ale súčasť procesu odstránenia cievok. Netreba mať obavu, cievky sa postupne vstrebajú a stratia sa. Zvyčajne je potrebné absolvovať ošetrenie dva krát na jednu lokalitu v rozmedzí 6 až 8 týždňov. Pokiaľ je rozsah cievok väčší, tak je potrebné ešte ďalšie opakovanie ošetrenia. Lserový protokol určí lekár.

Režim po zákroku

Po zákroku odporúčame tri až päť dní vynechať aktívny šport, minimálne na mesiac vynechať masáž daného miesta, kozmetické ošetrenie, solárium, opaľovanie, saunovanie a pod. Neskôr je dôležitá ochrana pred slnečným pôsobením a šetrné ošetrovanie pleti. Je potrebné používať opaľovacie krémy s vysokým SPF. 

Výskyt cievok sa môže opakovať najmä vplyvom vyššie uvedených faktorov a pribúdajúcim vekom. Prevencia je v ochrane pleti a jej správnom ošetrovaní, neopaľovať sa, viesť zdravý životný štýl, vhodné stravovanie a primeraný (nesilový) šport.

Pre viac info o konkrétnych cenách zákrokov,
navštívte náš cenník

Cenník

Neváhajte a objednajte si
konzultáciu u nás

objednať konzultáciu

Essur Clinic s.r.o.

Sládkovičova 23
Banská Bystrica, Slovensko

Otváracie hodiny:

Pondelok: 8.00 – 17.00
Utorok – Piatok: 9.00 – 18.00
Sobota – Nedeľa: zatvorené

+421 911 015 544
048 / 416 40 85
© 2023 Essur Clinic