Gynekomastia

Gynekomastia je zväčšenie prsnej žľazy u muža. Jedná sa buď o zmnoženie prsnej žľazy, zmnoženie len tukového tkaniva alebo o zmiešanú formu. Väčšinou sa vyskytuje symetricky na obidvoch stranách, ale môže sa zriedkavo vyskytnúť aj na jednom prsníku. Prvé prejavy sa môžu objaviť už v puberte, čo však môže mať hormonálny podklad a uvažovať o operácii by bolo ešte predčasné. Pokiaľ však stav pretrváva aj roky po puberte, alebo sa objaví v dospelosti, operačné riešenie je na mieste.

Priebeh operácie

Operácia prebieha v celkovej anestézii. Pred operáciou je potrebné interné predoperačné vyšetrenie a laboratórne vyšetrenie krvi. Predoperačná príprava info nájdete v Otázkach a odpovediach – FAQ

Počas operácie sa prebytočná žľaza odstráni pomocou malého rezu, približne 3-4 cm pozdĺž bradavky. Prebytočné tukové tkanivo sa odsaje spôsobom ako pri liposukcii. Malé množstvo prebytočnej kože sa pooperačne prispôsobí. Pokiaľ by však išlo o veľký objem kože, je potrebné jej odstránenie chirurgicky. V niektorých prípadoch je potrebné kombinovať operačné metódy. Kombináciou metód sa zabezpečí to, aby po odstránení žľazy neostali nerovnosti a asymetrie a dosiahol sa žeľateľný estetický efekt. 

Hospitalizácia a pooperačný režim

Po operácii je hospitalizácia spravidla 24 hodín. Je nutný sprievod pri prepustení do domácej liečby. Domáci kľudový režim je minimálne 1 týždeň. O ďalší týždeň sa odstraňujú stehy. Potrebné je nosiť kompresné, čiže elastické prádlo / elastickú vestu/ minimálne 6 týždňov od operácie. Návrat k bežným, nie fyzicky namáhavým aktivitám je možný po niekoľkých dňoch, plné zaťaženie odporúčame postupne až po 6-8 týždňoch. Výsledný efekt je možné posudzovať približne po tomto období. Dovtedy sa môžu vyskytnúť opuchy a to aj asymetricky. Odstránenie gynekomastie je častý zákrok, pretože sa vyskytuje pomerne u veľkého počtu mužskej populácie.

Vývoj v laserovej medicíne umožňuje korekciu nepravej, čiže pseudogynekomastie aj laserom. Jedná sa len o prípady kedy je zmnožené tukové tkanivo, alebo pre dokorigovanie nerovností, prípadne asymetrií po odstránení prsnej žľazy. Laserové odstránenie pseudogynekomastie sa vykonáva v lokálnej anestézii a robí sa z prístupovej ranky veľkej cca 2 mm pomocou liposukčnej kanyly s optickým káblikom. S použitím laserovej metódy liposukcie SmartLipo DEKA sa tukové tkanivo odstráni. Tento zákrok musí indikovať plastický chirurg po vyšetrení nálezu. Je to mini invazívny, šetrný a účinný zákrok s rýchlou rekonvalescenciou. 

Pred zákrokom je potrebné základné laboratórne vyšetrenie krvi a prísť nalačno. Viac info nájdete aj v Otázkach a odpovediach – FAQ. V deň zákroku môže ísť klient domov, doporučujeme sprievod ďalšou osobou. Kontrola je o 1 týždeň. Návrat do bežného režimu je zhruba po 2 týždňoch, záleží od typu zamestania a spôsobu životného štýlu. Športové aktivity sú obmedzené po dobu 4-6 týždňov. Po zákroku sa nosí pooperačné elastické prádlo ( kompresná vesta ) aspoň po dobu 6-8 týždňov.

Nedodržaním pooperačného a kľudového režimu môžu nastať komplikácie vedúce k reoperácii alebo sťaženému hojeniu a zhoršeniu estetického výkonu.

Pre viac info o konkrétnych cenách zákrokov,
navštívte náš cenník

Cenník

Neváhajte a objednajte si
konzultáciu u nás

objednať konzultáciu

Essur Clinic s.r.o.

Sládkovičova 23
Banská Bystrica, Slovensko

Otváracie hodiny:

Pondelok: 8.00 – 17.00
Utorok – Piatok: 9.00 – 18.00
Sobota – Nedeľa: zatvorené

+421 911 015 544
048 / 416 40 85
© 2023 Essur Clinic