blog preface

Spomalenie starnutia pokožky kozmetikou alebo estetickou medicínou?

Vrásky sú prirodzenou známkou stárnutia. Stárnutie je tiež prirodzené a nezvratné. Pravidelne sa pýtate ako si doma pleť ošetrovať, aby ste predišli vráskam. Alebo kedy začať s estetickou medicínou? Bojíte sa, že by estetická medicína zmenila vašu tvár na neprirodzenú? Prečítajte si názor plastického chirurga MUDr. Očenáša.

Veľa ľudí si myslí, že správnou voľbou kozmetiky sa dá spomaliť starnutie a že estetická medicína nie je potrebná?

Myslím si, že správna starostlivosť o pleť, používanie vhodných kozmetických prípravkov udržuje pleť v kondícii a čiastočne oddiaľuje starnutie. Ale vždy je to len kozmetika a má obmedzené možnosti. No skutočne viditeľnejší efekt a radikálnejšie spomalenie starnutia je možné dosiahnuť estetickou medicínou. Kozmetika a starostlivosť o pleť a estetická medicína sú dve odlišné veci, ktoré ale spolu súvisia. Je to skôr otázka na daného človeka do akej miery mu záleží na svojom vzhľade a akú má motiváciu. Motivácia k estetickým zákrokom musí byť primeraná a tiež zvolené metódy a rozsah výkonov, aby sa zachovala prirodzenosť. Aj v rámci estetickej a laserovej medicíny máme niekoľko možností riešení omladenia a ich rozsah je rôzny. Musí byť na ich výkon vhodná indikácia a správny vek.

Aké účinné a bezpečné metódy ponúka dnešná estetická medicína pre spomalenie starnutia pokožky?

Estetická medicína 21. storočia ponúka už veľmi bezpečné a miniinvazívne metódy. Ak chceme dnes hovoriť o metódach ako spomaliť starnutie pokožky alebo zmierniť známky starnutia, iste by som začal tým, čo estetická medicína ponúka ako prevenciu. Za prevenciu vrások sa považuje aplikácia Botulotoxínu. Je to bezpečná, nenávyková metóda kedy sa injekčne vpichne „Botox“ do svalu a znehybní ho na cca 6 mesiacov. Tým sa na určitých miestach ovplyvní mimika a eliminuje sa tvorba vrások. Je to veľmi dobrá a účinná metóda ako spomaliť starnutie pleti. Je však potrebné s ňou začať v období kedy sa začínajú tvoriť prvé vrásky. U každého je to individuálne.

Ak už existujú hlbšie vrásky je vhodná kombinácia botulotoxínu s aplikáciou kyseliny halúronovej. Čiže botox zabraňuje tvorbe vrások a výplňou kyseliny hyalurónovej sa existujúce vrásky odstránia. Touto kombináciou sa dajú dosiahnúť skutočne vynikajúce výsledky. Na našej klinike pracujeme s výplňovými materiálmi 100% kyseliny hyalurónovej švajčiarskej značky Teosyal. Ponúkajú širokú škálu výplní podľa typu vrások.

Pre koho je vhodná laserová medicína? Omladí pleť laserové ošetrenie a odstráni vrásky?

Laserová medicína dosiahla mimoriadne vysokú úroveň a ponúka úplne iné možnosti než doterajšie konvenčné metódy omladenia. Záleží však, akým kvalitným laserom sa pleť ošetruje a či má lekár na to potrebné vzdelanie a prax. To sa pravdaže odráža na účinnosti, bezpečnosti ošetrenia, konečnom výsledku a v neposlednom rade aj na finančnej náročnosti. Skúsenosť lekára je tiež podstatná pre správnu indikáciu a zvolenie ideálneho nastavenia metódy. Laserová medicína dokáže pomôcť s eliminovaním a odstránením žiliek, akné, pigmentácií, jaziev, znamienok, bradavíc či iných neestetických útvarov.

Napríklad frakčným CO2 laserom od značky DEKA, ktorý používame na našej klinike, vieme výrazne omladiť a zlepšiť kvalitu pleti na tvári, krku, dekolte, rukách. Týmto šetrným a pre telo nenáročným zákrokom dosiahneme v jednom ošetrení veľa pozitívnych efektov ako odstránenie jemných vrások, zjednotenie farebnosti a textúry pokožky, odstránenie pigmentácií a drobných žiliek. Najväčším pozitívom je naštartovanie tvorby kolagénu. Jeho tvorba sa znižuje už od 30. veku žiota čo má za následok rýchlejšie stárnutie pleti a pokles kontúr. Avšak laserom sa nedajú odstrániť hlboké vrásky, len eliminovať. Preto je vhodné v niektorých prípadoch kombinovať procedúry. Kombináciou dosiahneme zvýraznenie a predĺženie želaného estetického efektu.

Kombináciou ošetrenia pleti a niektorou z metód estetickej medicíny síce spomalíme starnutie, no dá sa zachovať prirodzený vzhľad?

Pravdaže! Každý skúsený plastický chirurg určí správnu indikáciu a rozsah zákroku. Napríklad vie určiť, koľko výplňového materiálu má použiť, aby nastal efekt ale len do takej miery, aby bol prirodzený. Pre správne prevedenie zákroku je podstatná aj skúsenosť chirurga ale tiež aj jeho estetické cítenie. Netreba sa obávať efektu ako vidíme mnohokrát u celebrít. Oni siahajú po plastických operáciách a zákrokoch neprimerane často, tam už končí estetická medicína a začína biznis.

Prečo sú za rovnaké výkony omladenia pleti rozdielne ceny na trhu?

Je to jednoduché. Ceny sú ovplyvnené miestom, resp. krajinou a mestom. Ceny v zahraničí sa odrážajú aj od príjmov obyvateľstva. Čiže za rovnako kvalitnú službu zaplatíte viac v zahraničí. Tu na Slovensku nemáme až také veľké rozdiely v cenách. Cenu ovplyvňuje vzdelanie a prax chirurga. Tiež kvalita prístrojov a použitých materiálov sa odráža vo vyššej cene. Čiže ak niekto posudzuje len cenu bez užších súvislostí nemusí dosiahnuť splnenie predstáv. Môže sa stať, že nebude spokojný, dokonca si môže poškodiť a v konečnom dôsledku zaplatiť aj viac, keďže musí prísť na korekcie. Odporúčam zistiť si viac informácií o zákroku, použitých materiáloch a pýtať si certifikáty o preškolení, prípadne si zistiť aj kvalitu prístrojov. Zatiaľ na Slovensku je povedomie v tejto oblasti nízke. Malo by byť samozrejmosťou, že chirurg informuje podrobne klienta o tom čo, ako a s čím ide robiť zákrok. V medicíne platí pravidlo prvého dobrého výberu dvojnásobne. Niekedy je ťažké pre laika sa v toľkých ponukách a službách zorientovať, no správnym kladením otázok sa môže klient dostať k podstatným informáciám. Aj keď sa jedná o estetickú záležitosť, vždy sa zároveň jedná aj o zdravie. Netreba to podceňovať.

Essur Clinic s.r.o.

Sládkovičova 23
Banská Bystrica, Slovensko

Otváracie hodiny:

Pondelok: 8.00 – 17.00
Utorok – Piatok: 9.00 – 18.00
Sobota – Nedeľa: zatvorené

+421 911 015 544
048 / 416 40 85
© 2023 Essur Clinic