blog preface

MUDr. Milan Očenáš bol 25.1.2017 znova hosťom relácie Dámsky klub vysielanom RTVS na Jednotke. Moderátorka Karin Majtánová ho v prvej časti rozhovoru trochu vyspovedala na tému „Pravdy a mýty o odsávaní tuku“ a v druhej časti pán doktor odpovedal na emailové otázky divákov. V tomto článku Vám ponúkame prepis rozhovoru.

Pán doktor, my budeme dnes spolu na jednej strane potvrdzovať pravdy a na druhej strane vyvracať mýty o odsávaní tuku. Pretože nepoznám nikoho, kto by nechcel byť krásny, štíhly aj napriek pribúdajúcim rôčkom. Mnohí si ten lekársky, medicínsky zákrok plastického chirurga trošku mýlia. Hovoríme o liposukcii, takže tá nevyrieši asi ťažkú obezitu, alebo nadváhu?

Samozrejme ten tradičný produkt plastickej chirurgie liposukcia, je často považovaná tak mylne, že je to chudnutie. To je taký tradičný omyl. Ak má liposukcia priniesť dobrý efekt a spokojnosť pacienta, musí byť správne indikovaná. Alfou a Omegou je správna indikácia. Pokým naozaj má niekto nadváhu tak spravidla s výsledkom liposukcie nebude spokojný. Liposukcia je naozaj určená pre správneho adepta a ním je napríklad aj žena ktorá aktívne cvičí, chodí do fitness, ale spravidla sú zóny v ktorých potvrdia mnohé ženy, že nevedia schudnúť a nevedia to tam vyrysovať.

Aké sú problematické partie?

Tými býva oblasť bruška v okolí pupka, vonkajšie, vnútorné stehná, oblasť bedrová, oblasť vnútorných kolien. Sú špeciálne zóny ktoré možno liposukciou zlepšiť a to je podbradok. Podbradok je typický tým, že keď sa urobí obyčajná liposukcia v tejto zóne, tak spravidla zostane nadbytok kože. Ostane visieť čo je v podstate medvedia služba. Tam treba iné moderné typy liposukcie využiť aby sa tá koža napla a vypasovala.

Vy ste už aj v tejto odpovedi predznačili, že teda existuje niekoľko spôsobov liposukcie. My sa k tomu dostaneme, ale teda prvé čo vyvraciame je, že liposukcia nerovná sa chudnutie. To je prvá vec na ktorú by sme chceli upozorniť. Druhá vec je taká, že mnohé kliniky lákajú práve na odsatie až 6 litrov tuku. Je to vôbec možné pre ľudský organizmus aby netrpel nejakým šokom?

Je to možné. Zaoberajú sa tým kliniky v Amerike. V Abu Dhabi je dokonca plastický chirurg Američan, ktorý tam vyviezol celú tú technológiu veľko-objemovej liposukcie, ale z môjho pohľadu je toto v podstate už riziková záležitosť. Keď si predstavíte, že odsajete 5-6 litrov tuku, treba ten objem v pomerne krátkom čase vrátiť naspäť v podobe roztokov. Tam prichádza už aj rozpočtár, internista ktorý musí vypracovať infúznu terapiu, ktorú musí presne nastaviť na daného pacienta, aby nedošlo k rozvratu vnútorného prostredia a zlyhaniu obličiek a podobne. Tento postup ale prináša pomerne veľké riziká a tak isto sa míňa indikácii liposukcie. Správnej indikácii, ktorou je konturácia tela. Vyrovnanie určitých konkrétnych kriviek tela. Nie chudnutie.

Pán doktor, mohli by sme si vymenovať viaceré metodiky? Aké spôsoby liposukcie existujú?

Z hľadiska technológie liposukcia rokmi prekonala vývoj. Od tej klasickej techniky kde cez maličký nárez sa prenikalo liposukčnou kanilou do zóny kde sme chceli tuk odsať. Tuk sa pod tlakom odsal odsávačkou, čo však prinášalo pomerne veľké modriny. Bola tam modrina, tým pádom opuch a celkové hojenie bolo dlhodobé a nie celkom ideálne pre pacienta.

Údajte tam mohli vzniknúť potenciálne nerovnosti na odsatých miestach?

Samozrejme. Zlepšenie techniky priniesla tumescencia. Tumescenčná liposukcia. Jej princípom je, že do zóny ktorú chceme odsávať (väčšinou ihlou) vpravenie roztoku adrenalínu, mezokaínu a fyziologického roztoku. Tým sa urobí zriedenie tukových buniek, adrenalín tam zaúčinkuje na mikrokapiláry ktoré sa stiahnu a tým pádom po zákroku nie je taký veľký opuch a hlavne modrina. Toto je zásadné vylepšenie. Iné typy vylepšení liposukcie ako napríklad ultrazvuková, vibračná liposukcia v konečnom efekte nie sú až tak zásadným zlepšením, skôr prinášajú komfort pre operatéra. Tkanivo je ľahšie a robí sa to rýchlejšie.

Ešte je tu pojem laserová liposukcia.

Áno, z takých posledných hitov je laserom asistovaná liposukcia. Tam je princípom, že celá zóna ktorú chceme upraviť sa cez maličnú incíziu, ktorá je ešte menšia ako klasická, približne 2-3mm a netreba ju na konci ani zašívať. Cez ňu sa vstúpi optickým káblom v ktorom je laser. Ten vyžaruje rozptýlený lúč a sposobuje deštrukciu tukových buniek, ktoré sa roztopia a zostane tam len tekutý lyzát. Ten sa potom odsáva tenučkou kanilou. Výhodou oproti konvenčným technikám je veľká šetrnosť. Inštrumenty sú veľmi jemné a nedochádza k veľkému poškodeniu tkanív. Laser zároveň kolaguuje mikrokapiláry a tým zmenšuje objem hematómu – modriny. Celá technika je šetrnejšia. Ďalším benefitom laserom asistovanej liposukcie je aj stiahnutie tkaniva. Tým je výhodné hlavne v oblasti podbradku, ramien, vnútorných kolien a vnútorných stehien.

Údajne takéto zákroky nie sú bolestivé v porovnaní s tou klasickou formou liposukcie?

Otázka bolestivosti je tiež jeden z mýtov. Stretávame sa často s takou protichodnou interpretáciou. Pravdepodobne súvisí s individuálnou citlivosťou a prahom bolesti. Niekedy to klient popisuje ako dosť bolestivé. Veľká väčšina klientiek popisuje pooperačný stav k väčšej svalovici. Nič také, čo by sa nedalo vydržať.

Pán doktor, ďalej sa v spojitosti s liposukciou hovorí, že ak použijeme jednu z týchto šetrnejších metód, nemusí sa toľko nosiť formujúca sťahujúca bielizeň. Je to pravda? Nie je to pravda?

Áno, u konvenčnej klasickej techniky doporučujeme spravidla 4 týždne nosiť elastickú kompresívnu bielizeň. Je to za účelom boja s opuchom v celom tomto období. Elastická bielizeň opuch drží na uzde a pomáha zrýchleniu a nadobudnutiu efektu. Spravidla prvé pocity po liposukcii majú pacientky negatívne. Majú pocit, že je to ešte horšie. Ten opuch je výrazný a vyhodnotia to tak, že načo som ja šla na tú liposukciu, je to horšie. Naozaj je tam potrebná trpezlivosť, aby tie štruktúry ktoré sa starajú o likvidáciu opuchu v tele lymfatický systém tento edén znížil.

Treba byť trpezlivý, pretože ten výsledok sa dostaví až po niekoľkých mesiacoch, môžeme to tak očakávať?

Laserom asistovaná liposukcia umožňuje skrátenie nosenia elastického prádla na polovicu. V tom je určitá výhoda, že nie je výrazné poškodenie tkaniva a tým pádom ani opuch nie je taký veľký.

My sme sa trošku viac venovali ženám, ale ani mužom to nie je žiadna neznáma téma. Do štúdia stále prichádzajú emailové otázky. Pýtajú sa na najčastejšie odsávané lokality a ich kombinácie. Či sa aj pomerne veľké plochy napr. bruško stehná dajú kombinovať, alebo tam musí byť časový odstup?

Je logicky možné kombinovať aj viac lokalít a je to svojim spôsobom aj výhodné aby pacient mal taký ucelený balíček ne-komfortu, ktorý musí absolvovať po výkone. Dve až tri lokality sú preto logickým riešením. Ohraničením je skôr množstvo odsatého tuku. Pri správne indikovanej liposukcii by nemalo prekročiť dva litre tuku.

Uvažuje sa pri spomínaných zákrokoch len o lokálnej anestézii? Pretože kedysi sa celkovo uspávalo, ako je to teraz?

Pri viac lokalitovej a viac objemovej liposukcii je výhodnejšia celková anestéza. Pri laserom asistovanej liposukcii je možnosť aj lokálnej anestézie a miestneho umŕtvenia.

Čo to znamená indikácia na liposukciu? Ja sa rozhodnem sama, že chcem liposukciu, ale musí mi to potvrdiť, alebo odobriť aj odborník?

Pri konzultácii sa hodnotí viac aspektov a danností pacienta, ktorý by mal byť dobrým, alebo nie dobrým adeptom na ten výkon. Hodnotí sa jeho aktivita, či je to aktívny človek, či pravidelne športuje a potrebuje len niektorú zónu vylepšiť. Ďalej sa hodnotí kvalita kože a s tým súvisí častá otázka z emailov či je výkon nejako vekovo ohraničený. Samozrejme s vyšším vekom napr. okolo 60 treba rátať s tým, že koža stráca svoje elastické vlastnosti. Môže sa stať, že po zákroku zostane koža visieť a efekt nebude taký ako pacient požaduje.

Pán doktor, treba si asi uvedomiť, že ani liposukcia nedokáže zázraky šibnutím čarovného prútika. To znamená, že v rámci alebo po rekonvalescencii kedy odznie opuch, je nutné začať športovať, absolvovať nejaké masáže, lymfodrenáže, alebo niečo podobné čo by mohlo pomôcť hojeniu a celkovému efektu?

Áno určite, ja svojim operantkám zdôrazňujem, že integrálnou a veľmi dôležitou časťou pooperačnej starostlivosti je masáž. Masáž musí byť naozaj intenzívna a nemala by sa odfláknuť. Pri väčších plochách je potrebné použiť napr. valčekovanie. Masáž je veľmi dôležitá a ideálna je aj takzvaná lymfodrenážna masáž aby sme lymfatickým podkožným štruktúram pomohli spracovať opuch, aby efekt bol ideálny.

Žiadajú si tento zákrok aj muži? Čo najčastejšie? Brucho?

Určite. Muži sú menej zastúpení v indikáciách. Muži podiel športovania majú väčší, alebo to až tak neriešia. Špecifická vec, ktorú muži riešia je gynekomastia, čo je vlastne zmnoženie prsnej žľazy ktoré vytvára ten nepekný vzhľad prsnej oblasti. Tam sa vykonáva chirurgické odstránenie zväčšenej žľazy, ale väčšinou po obvode zostane tukový nadbytok, ktorý je u muža vhodné liposukčne skorigovať.

Pán doktor, ďakujem Vám za dnešné ordinovanie v dámskom klube.

Essur Clinic s.r.o.

Sládkovičova 23
Banská Bystrica, Slovensko

Otváracie hodiny:

Pondelok: 8.00 – 17.00
Utorok – Piatok: 9.00 – 18.00
Sobota – Nedeľa: zatvorené

+421 911 015 544
048 / 416 40 85
© 2024 Essur Clinic