Gynekomastia

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Gynekomastia – zväčšenia prsnej žľazy u muža

Gynekomastia je zväčšenie prsnej žľazy. Jedná sa o zmnoženie prsnej žľazy (tzv. pravá gynekomastia) zmnoženie len tukového tkaniva alebo o zmiešanú formu. Väčšinou sa vyskytuje symetricky na obidvoch stranách, ale môže sa zriedkavo vyskytnúť aj na jednom prsníku. Prvé prejavy sa môžu objaviť už v puberte, čo však môže mať hormonálny podklad a uvažovať o operácii by bolo ešte predčasné. Pokiaľ však stav pretrváva aj roky po puberte, alebo sa objaví v dospelosti, operačná korekcia je na mieste. Gynekomastia môže mať niekoľko foriem, od čoho závisí aj zvolená metóda operácie.

Najčastejšie sa problém odstraňuje chirurgicky. Operácia prebieha v celkovej anestézii. Pred operáciou je potrebné interné predoperačné vyšetrenie a laboratórne vyšetrenie krvi. Počas operácie sa prebytočná žľaza odstráni pomocou malého rezu, približne 3-4 cm pozdĺž bradavky. Prebytočné tukové tkanivo sa odsaje spôsobom ako pri liposukcii. Malé množstvo prebytočnej kože sa pooperačne prispôsobí. Pokiaľ by však išlo o veľký objem kože je potrebné jej odstránenie chirurgicky. V niektorých prípadoch je potrebné kombinovať operačné metódy. Kombináciou metód sa zabezpečí to, aby po odstránení žľazy neostali nerovnosti a asimetrie a dosiahol sa žeľateľný estetický efekt. Po operácii je hospitalizácia spravidla 24 hodín, potrebný je kľudový režim 1 týždeň, o ďalší týždeň sa odstraňujú stehy. Potrebné je nosiť kompresné, čiže elastické prádlo / elastickú vestu/ minimálne 6 týždňov od operácie. Návrat k bežným aktivitám je možný po niekoľkých dňoch, plné zaťaženie po 6-8 týždňoch. Výsledný efekt je možné posudzovať približne po 6-8 týždňoch. Odstránenie gynekomastie je častý zákrok pretože sa vyskytuje pomerne u veľkého počtu mužskej populácie.

Vývoj v laserovej medicíne umožňuje korekciu nepravej, čiže pseudogynekomastie aj laserom. Jedná sa len o prípady kedy je zmnožené tukové tkanivo, alebo pre dokorigovanie nerovností, prípadne asimetrií po odstránení žľazy. Laserové odstránenie pseudogynekomastie sa vykonáva v lokálnej anestézii a robí sa z prístupovej ranky cca 2 mm pomocou liposukčnej kanyly s optickým káblikom. S použitím laserovej metódy liposukcie SmartLipo / laserom zn. DEKA / sa tukové tkanivo trvalo odstráni. Tento zákrok musí indikovať plastický chirurg po vyšetrení nálezu. Je to mini invazívny, šetrný a účinný zákrok s rýchlou rekonvalescenciou. Na našej klinike používame výhradne SmartLipo laser. Pred zákrokom je potrebné základné laboratórne vyšetrenie krvi a prísť nalačno. Po zákroku môže ísť klient domov. Kontrola je o 1 týždeň. Návrat do bežného režimu je zhruba po 1-2 týždňoch, záleží od spôsobu životného štýlu a typu práce. Športové aktivity sú obmedzené po dobu 4-6 týždňov. Po zákroku sa nosí pooperačné elastické prádlo / vesta / aspoň po dobu 6-8 týždňov. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”3535″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow” border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”3536″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow” border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row]

Gynekomastia

Updated on 2016-03-11T23:14:51+01:00, by Essur.