Skip to navigation

Pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny, alebo pigmentové fľaky sú dôsledkom nadmernej tvorby melanínu – čiže kožného pigmentu. Pigmentácie vo väčšine prípadov nie sú zo zdravotného hľadiska nebezpečné. Je však potrebné ich sledovať a v prípade zmien vyšetriť odborníkovi. Vznikajú pokožke na rôznych častiach tela, najviac však na tvári, dekolte, chrbte, rukách. Práve toto sú miesta, ktoré sú viditeľné a klientom vadia z estetického hľadiska. Ich tvar a odtieň môže byť rôzny, od bledo hnedých až po tmavé hnedé až čierne. Pigmentácie môžu byť plošné škvrny / melasma/ alebo lokalizované v určitom rozsahu a tvare (pehy, alebo tzv. starecké fľaky).

Vznik pigmentácií a prevencia

Vznik pigmentácií je ovplyvnený vonkajšími aj vnútornými faktormi. Vonkajšie sú napríklad pôsobenie slnečného žiarenia, opaľovanie v soláriu, ale aj pôsobením niektorých chemických prvkov obsiahnutých v kozmetike. Vnútorné faktory sa myslia najmä hormonálne, ktoré sú ovplyvnené hormonálnymi zmenami organizmu počas života. Je to napríklad užívanie hormonálnej antikoncepcie, niektorých hormonálnych liekov, tehotenstvo, meno-pauza. Pigmentácie sú aj dôsledok niektorých ochorení, napríklad ochorenia pečene, štítnej žľazy. Pigmentácie sa vyskytujú častejšie pribúdajúcim vekom. Vplyvom vyššie popísaných faktorov sa môžu tvoriť pigmentácie počas celého života. Veľmi negatívny vplyv má opaľovanie a preto nie je vhodný intenzívny pobyt na slnku. Ako prevencia vzniku pigmentácií, ale aj pre dlhodobé udržanie efektu po zákroku a odstránení pigmentácií, sa odporúča používať ochranné krémy s vysokým UV faktorom najmä pri pobytoch na horách, pri mori a v lete. Počas ostatných mesiacov v roku sa odporúča používanie make-upu a pleťových krémov s UV ochranou, alebo opaľovacie krémy s UV faktorom.

Možnosti odstránenia pigmentácií

Estetická medicína dnes ponúka veľmi účinné a miniinvazívne laserové metódy. Laserové odstránenie pigmentácií je momentálne najúčinnejšia a najšetrnejšia metóda všade vo svete. Po ošetrení neostáva poškodenie pleti ako po niektorých dermatologických výkonoch a peelingoch. Účinnosť laserového zákroku je závislá od toho, akým kvalitným laserom sa zákrok vykonáva a či sa vykoná potrebný počet ošetrení podľa rozsahu a typu pigmentácií. Pred zákrokom lekár vykoná vyšetrenie pigmentácie, aby si preveril jej nezhubnosť.

Lokálne odstránenie pigmentácií laserom

Pigmentácie odstraňujeme lokalizovane kombináciou dlhého a krátkeho pulzného svetla špičkovým laserom Synchro FT Talianskej značky DEKA. Zákrok nie je bolestivý. Po zákroku pigmentácie stmavnú ale len dočasne. V priebehu niekoľkých týždňov postupne vyblednú. Pre optimálny výsledok je zvyčajne potrebné viac ošetrení.

Frakčný resurfacing CO2 laserom

Na keratotické pigmentácie používame ošetrenie frakčným CO2 laserom SmartXide² značky DEKA. Po ošetrení ostanú mikroskopické chrastičky, ktoré sa do 5 dní odlupnú. Na pokožke po zákroku prehojení neostávajú žiadne stopy. Zákrok nie je bolestivý, pred zákrokom sa používa anestetický krém. Niekedy je potrebné pre optimálny výsledok zákrok opakovať ešte raz.

Odstránenie pigmentácií s omladením pleti – resurfacingom frakčným CO2 laserom

Ideálnym riešením je zákrok frakčným CO2 laserom. Ak sa rozhodnete ošetrenie frakčným laserom aplikovať na celú tvár, krk, dekolt alebo ruky, dosiahnete výrazný efekt omladenia pleti, odstránenia drobných vrások, pigmentácií, žiliek, rozšírených pórov, farebné zjednotenie pleti a hlavne sa naštartuje tvorba kolagénu. Zákrok je teda multi účinný a vhodný na akúkoľvek pleť. Viac informácií o tomto zákroku môžete nájsť TU.

Odstránenie pigmentových (stareckých) škvŕn

Updated on 2016-10-25T18:31:39+02:00, by Essur.