Skip to navigation

Blefaroplastika – korekcia očných viečok

blefaroplastikaBlefaroplastika je operačný zákrok v lokálnej anestézii, počas ktorej sa upravia horné viečka a záhyby, vačky pod očami (dolné viečka). Čiže zákrok sa vykonáva na horných viečkach alebo pod očami, ale je možné robiť zákrok naraz aj na horných aj dolných viečkach.

Operácia má trvalý efekt a výrazne omladí výzor tváre. Tento zákrok robíme chirurgicky alebo chirurgicky za pomoci laseru.

V niektorých prípadoch je vhodné kombinovať blefaroplastiku s frakčným laserovým resurfacingom okolo očnej oblasti alebo aplikovať na celú tvár, čo výrazne zvyšuje komplexný efekt omladenia tváre. Blefaroplastika horných a dolných viečok je zákrok, ktorý vyhľadávajú ženy aj muži v rôznych vekových kategóriách. Na tvar očných viečok vplýva genetika, vek ako aj kvalita kože. Jemná koža okolo očí má rýchlu tendenciu strácať svoju silu, ovísajúca koža horných viečok nie je len estetický problém ale môže dokonca aj prekážať videniu.

Kedy začať uvažovať o korekcii viečok?

Nedá sa hovoriť o vekovej hranici, pretože vplyv na ovisnuté viečka nemá len vek ale aj vyššie popísané faktory. Zákrok podstupujú aj veľmi mladí ľudia.

Dá sa ale povedať, že na zákrok je už indikácia ak:

  • Horné viečka majú nadbytok kože, ktorá bráni videniu, alebo prevísa, prípadne sa neprirodzene zlamuje pri otvorené očí, opuchnutý vzhľad očí, zmenený tvar očí a vzhľad unavených očí.
  • Dolné viečka – vačky pod očami majú nadbytok ovisnutej kože, jemné vrásky a stenšená nadbytočná koža, tmavé kruhy pod očami s vačkami,alebo so vzhľadom opuchov, celkovo ovisnutá neesteticky pôsobiaca koža.

Správna indikácia je najdôležitejšia.

Indikácia k zákroku je prvý predpoklad k tomu, že výsledný efekt bude podľa očakávania. To, či je klient indikovaný na blefaroplastiku môže určiť lekár po osobnej konzultácii a vyšetrení. Niekedy na základe vyšetrenia lekár navrhne inú vhodnú metódu ostránenia problému, alebo kombináciu metód. Napríklad blefaroplastika sa môže kombinovať s laserovým ošetrením, alebo vpichnutím špeciálneho preparátu kyseliny hyalúronovej na odstránenie vrások alebo kruhov pod očami. Niekedy je potrebné vyriešiť pokles čela a obočia a pod.

Blefaroplastika laserom alebo skalpelom?

Blefaroplastika klasickým spôsobom aj laserom má výrazne estetický a dlhodobý efekt. Rozdiel je v spôsobe prevedenia. Laserová blefaroplastika je sofistikovanejší zákrok, je šetrnejšia pre tkanivá a je minimálne krvácavá. Najväčšia výhoda laserovej blefaroplastiky je v pooperačnej liečbe a v rekonvalescencii. Po zákroku sú výrazne menšie opuchy aj modriny. Hojenie prebieha rýchlejšie a teda aj rekonvalescencia a návrat do pracovného a bežného života je celkovo rýchlejšia.

Blefaroplastika horných viečok chirurgicky – príprava, priebeh, pooperačný režim

Pred zákrokom

nie je potrebná žiadna špeciálna príprava pokým netrpíte nejakým vážnejším ochorením. V takom prípade sa zákrok a podávanie liekov konzultuje s ošetrujúcim odborným lekárom. Pred zákrokom je potrebné vyšetrenie krvi, informovať chirurga o zdravotnom stave, o liekoch ktoré užívate, alergiách. Ak užívate lieky na riedenie krvi musia byť pred zákrokom podľa pokynu lekára vyradené z užívania. Môžu spôsobiť zvýšené krvácanie. Odporúča sa pár týždňov pred a po zákroku nefajčiť, pretože nikotín negatívne ovplyvňuje hojenie. Pred zákrokom odporúčame zabezpečenie sprievodu na cestu domov, pretože po zákroku má klient založený ochranný obväz a teda nevidí.

Zákrok trvá približne jednu až jeden a pol hodiny, záleží od rozsahu zákroku a zvolenej metódy. Zákrok sa robí v lokálnej anestézii. Tesne pred zákrokom sa podáva premedikácia aby klient bol vplyvom sedatív uvolnený a zákrok bol čo najmenej stresujúci. Chirurg vykonáva lokálny opich viečka anestetikom. Je to najnepríjemnejšia časť zákroku, kedy klient cíti prvý vpich na okraji viečka. Následne už ďalší vpich necíti ako bolestivý, lebo už účinkuje lokálna anestézia. Samotný zákrok prebieha pomerne rýchlo. Rez sa vykonáva v zlome kože takže po zahojení neostáva jazva. Počas zákroku sa odstráni nadbytočné kožné a tukové tkanivo. Po zákroku sa na oči založí ochranný obväz a zalepí. Ten sa musí ponechať po dobu 24 hodín. Po uplynutí tejto doby sa môže dať dole, ale musí sa dávať pozor na hygienu, fyzické, prudšie dotyky, zaležanie pri spaní a pod. Klient po zákroku ostáva 1-3 hodiny na klinike. Následne môže ísť domov so sprievodom.

Po zákroku

môže nastať mierna bolesť, zvyčajne stačí na tlmenie bolesti bežné analgetikum. Je potrebné prvé dni dodržiavať kľudový režim, necvičiť, nerobiť prudké pohyby a nezohýbať sa. Je to veľmi dôležité pre správne hojenie bez komplikácí. Prvých 24 hodín je možné prikladanie chladivých obkladov. Po 1 týždni sa vykonáva kontrola a vybratie stehov. Opuch a hematómy, čiže modrinky sú bežným javom po blefaroplastike. Po laserovej blefaroplastike sú výrazne menšie. Modriny a opuch zvyčajne po týždni ustúpia. Aj po vybratí stehov je dôležitý pokoj a žiadna námaha, najmä v ten deň ako aj najbližšie nasledujúce dni, aby nedošlo k porušeniu hojenia a komplikáciám. Nešetrným režimom, alebo nešetrným ošetrovaním rany sa môže rana zapáliť alebo otvoriť a musí sa opätovne ošetriť. Jazvy po zákroku nie sú viditeľné, prvé týždne môžu byť ružové, postupne však vyblednú.

Blefaroplastika – laserom asistovaná operácia očných viečok

Pred a po zákroku laserovej blefaroplastiky platia rovnaké, už vyššie popísané podmienky ako u chirurgickej blefaroplastike. Akurát samotný výkon zákroku je vedený laserom, modriny a opuchy sú miernejšie a rekonvalescencia prebieha rýchlejšie. Nástup do práce je zhruba po jednom týždni, ale záleží aj toho nakoľko je fyzicky náročná.

Priebeh zákroku pri laserovej blefaroplastike:

Laserová blefaroplastika je moderný operačný postup zameraný na odstránenie poklesu očných viečok. Operačný CO2 laser je tu použitý vo funkcii skalpela. Staršie typy CO2 laserov mali priebeh impulzu, ktorý nemal ideálny tvar a neprinášal tak, zásadný benefit oproti klasickej blefaroplastike za použitia skalpela. Na našej klinike máme najmodernejší model CO2 laseru, ktorý disponuje HP pulzom (tzv. studený rez), čo prináša zásadný zvrat v jeho použiteľnosti pri blefaroplastike. HP pulz negeneruje takmer žiadne zbytkové teplo, čo sa významne odzrkadľuje na zrýchlení hojenia, presnosti operačnej techniky, ktorá je takto ešte dokonalejšia. Operačné pole je dokonale prehľadné vďaka bezkrvnosti a výsledný stav po operácii je bez podliatín a významnejšieho opuchu. Nakoľko pri blefaroplastike okrem odstránenia nadbytku kože, je potrebné zrevidovať a podľa potreby aj zredukovať tukové telieska. Laserom sa dajú veľmi efektívne odpariť bez rizika krvácania. Jedinečným prvkom tejto operačnej techniky je použitie SP pulzu v oblasti svalovej vrstvy očného viečka ,čo spôsobí jeho vypnutie, čiže lifting a významne sa podieľa na celkovom zlepšení konečného vzhľadu očného viečka. To nie je možné dosiahnuť žiadnou inou technikou.

Blefaroplastika – dolné očné viečka

Veľmi efektívnou a jednoduchou operačnou alternatívou, je tzv. transkonjunktiválna blefartoplastika dolného viečka. Používa sa pri výrazných tukových vačkoch dolných očných viečok bez potreby redukcie nabytočnej kože. Zásadnou výhodou je skutočnosť, že sa operuje laserom zvnútra dolného viečka, čím je prístup k tukovým telieskam priamy.  Takto sa možu veľmi efektívne odstranit a operačná technika nezanecháva žiadnu viditeľnú jazvu. Operácia sa ešte môže doplniť frakčným resurfacingom dolného viečka, čo trvá len pár minút a má zásadný vplyv na zlepšenie textúry a vypnutia kože v tejto oblasti.

MUDr. Očenáš v krátkom videu pre portál estheticon informuje o výhodách laserovej blefaroplastiky.

Pozrite aj: Laserom asistovaná blefaroplastika

Blefaroplastika – úprava očných viečok

Updated on 2016-11-14T23:09:22+01:00, by Essur.