Rhinoplastika

je chirurgická úprava, korekcia neuspokojivého vzhľadu nosa. Vždy pritom ide o dosiahnutie prirodzeného tvaru avšak podľa individuálnych možností a požiadaviek klienta. Už malá zmena vyvolá veľký efekt a preto treba byť opatrný. Väčšinou sa jedná o zásahy typu odstránenia hrbolčeka, zmenšenia dĺžky, hrúbky, úpravy preliačenia, či vychýlenia.

Korekcie nosa delíme na :

  • jednoduché operácie nosa,
  • operáciu mäkkých častí a špičky nosa,
  • komplikovanú korektívnu operáciu nosa,
  • operáciu mäkkých častí a špičky, vrátane kostených častí nosa alebo nosovej priehradky.

Rhinoplastika je realizovateľná kedykoľvek po ukončení fyzického rastu nosa, teda až po puberte. Jedinou výnimkou sú mladší pacienti s vážnymi poruchami ako vychýleným septom, alebo sinusitídou, kedy je operácia

Operácia trvá obyčajne podľa rozsahu zákroku od jednej do jeden a pol hodiny. Zákrok je vykonávaný v lokálnej alebo celkovej anestézii a všetky chirurgické zásahy sú vykonávané vo vnútri nosa. Navonok nie je viditeľná žiadna jazva. V ojedinelých a veľmi špecifických prípadoch je potrebné použiť otvorenú techniku (napr. pri korekcii špičky). Pri korekcii kostených častí sa po operácii dáva jednoduchá, malá dlaha na spevnenie a ochranu nosa.

Po operácii nosa sa môže vyskytnúť mierna bolesť, ktorá sa dá jednoducho eliminovať podávaním ľahkých analgetík. Dlahu na nose sa odporúča nechať približne 10 dní a počas prvých 24 až 48 hodín po operácii dochádza k opuchu. Opuch trvá približne 10 až 14 dní a miernime ho podávaním liekov proti opuchu. Odporúčame prvé dni nevykonávať ťažkú fyzickú námahu, zohýbať sa, pri ležaní podložiť hlavu do zvýšenej polohy (aspoň dva vankúše) a spávať na chrbte. Konečný efekt sa dosahuje po zahojení a doznení opuchu, zhruba po niekoľkých týždňoch. Závisí to však od rozsahu a náročnosti operatívneho zákroku.

septorinoplastika-vysledok-02
septorinoplastika-vysledok-01
septorinoplastika-vysledok-03

Rhinoplastika

Updated on 2016-06-21T22:26:31+02:00, by Essur.